Tyrėjų naktis 2021

Rugsėjo 24-ąją dvyliktąjį kartą vykstanti „Tyrėjų Naktis“ subūrė jaunuosius mokslo entuziastus į KTU Studentų miestelį. Nors antrus metus iš eilės renginys vyksta Covid-19 pandemijos apsuptyje, tai nesutrukdė įsitraukti į veiklas gyvai, domėtis, bandyti ir pasijausti tikrais mokslininkais. Organizatoriai, vadovaudamiesi vyriausybės nurodymais pandemijai valdyti, prašė dalyvių turėti galimybių pasus, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines kaukes, reguliariai dezinfekuoti rankas bei laikytis kitų numatytų saugumo reikalavimų.

Kaip ir praėjusiais metais, renginį sudarė dvi – dieninė ir naktinė dalys. Dieninės dalies metu, įvairiausias veiklas buvo galima išbandyti KTU XI rūmuose (Studentų g. 50), IV rūmuose (Radvilėnų pl. 19) bei KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete. Taip pat prie „Tyrėjų Nakties“ veiklų šiais metais prisidėjo Lietuvos sporto universitetas (LSU), siūlęs išbandyti įvairius edukacinius užsiėmimus.

Nuo paties ryto KTU XI rūmuose dalyviai rinkosi klausytis įdomiausių paskaitų. Šiemet jų buvo net 9! Nuo gamtos mokslų iki sveikos gyvensenos – begalė įdomybių ir naudingų patarimų. Paskaitas vedė tokie kviestiniai lektoriai, kaip astrobiologas Aivaras Vilutis, fizikos mokslų daktarė Mažena Mackoit Sinkevičienė, KTU ir LSU dėstytojai. Klausyti paskaitų buvo galima ne tik kontaktiniu būdu, bet ir KTU SMD Youtube kanale. 


Laisvu laiku tarp užsiėmimų smalsiųjų dalyvių akis patraukė XI rūmų fojė vykusi paroda. Daugelį žavėjo pačių studentų konstruotas dronas, Rubenso vamzdis, atvaizduojantis garso bangų svyravimą degiose dujose bei gestais valdoma mašinėlė. Buvo galimybė išvysti, kaip susidaro plazma, suprasti sverto veikimo principą ir patiems jį subalansuoti. Taip pat parodoje dalyvavo ir mūsų draugai, KTU PIXEL, kurie supažindino su kompiuterinių žaidimų kūrimo pagrindais.


Dalyviai, mėgstantys konstruoti rinkosi į XI rūmų 100 – ąją auditoriją. Ten būsimi inžinieriai ir inžinierės kūrybinių dirbtuvių metu galėjo susikonstruoti trikampes katapultas, fiksacines šaudykles, mašinėles bei apžvalgos ratus. Mokiniai, pasirinkę inžinerines dirbtuves, turėjo galimybę susilituoti šviesoforą, pypsiuką, mirksiuką ar LED stroboskopą.


Besidomintys chemija turėjo galimybę atlikti KTU SMD laboratorinius darbus. Dalyviai aiškinosi, kokia yra cukraus masės įtaka tirpalo tankiui, kas yra grįžtamoji reakcija, iš citrinų gamino vulkanus ir netgi iš pieno pagamino plastiką!


Renginio metu daug dėmesio sulaukė Įdomiųjų eksperimentų programa. Žiūrovus stebino „Audra stiklinėje“, „Nesprogstantys muilo burbulai“. Akį traukė „Chameleonas“, „Liepsnos dažymas“. Aikčioti privertė „Ugnies patranka“ ir daugelis kitų eksperimentų. Drąsiausi išbandė „Degančias rankas“, o norintys atsigaivinti vaišinosi gėrimais su sausu ledu.


Vyresnieji, Cheminės technologijos bei Matematikos ir gamtos mokslų fakultetuose, galėjo atlikti rimtesnius laboratorinius darbus, kurių metu aiškinosi metalų chemines savybes, kas tai yra koloidų chemija ir dar begalę kitų dalykų. Dalyvavusieji „Įdomiosios fizikos“ demonstracijose susipažino su šviesos difrakcija ir interferencija bei kitais fizikiniais dėsniais. Kupinoje žinių, įdomybių ir edukacijų dieninėje dalyje sudalyvavo net 16 įvairiausių Lietuvos ugdymo įstaigų.


Pasibaigus dieninei renginio daliai, atėjo laikas išbandyti save naktinėje dalyje. Šiais metais „Naktinis orientacinis“ subūrė net 134 dalyvius! Kauniečiai ir dalyviai iš kitų miestų ieškojo atsakymų 30 – yje punktų, išsibarsčiusių po visą Kauno miestą. 10 punktų iš 30 – ies buvo „gyvi“ – juose laukė organizatoriai su praktinėmis užduotimis. Pirmą kartą buvo įgyvendintas dinaminis, judantis objektas – rėmėjų Red Bull automobilis. Po tris su puse valandos trukusių varžybų, didele taškų persvara, laimėjo komanda „X“. Antrąją ir trečiąją vietas iškovojo komandos „Končinai“ ir „Ežiukai“.Dėkojame visiems dalyvavusiems! Tikimės, jog iš renginio išsinešėte žinių, daug gerų emocijų, prisiminimų bei dar didesnį susidomėjimą mokslu! Taip pat tariame didelį AČIŪ renginio rėmėjams: „Comic Con Baltics“, UAB „Pergalė“, UAB „Savaitė“, UAB „Lerochem“, „DP60“, biliardo klubui „Entry“, tekstilės ir siuvimo įmonei „Vellera“, energetinių gėrimų kompanijai „Red Bull“.

Video iš šių metų Tyrėjų Nakties geriausių akimirkų:


Lauksime Jūsų visų kitais metais!

You may also like...