Snaigių gamyba laboratorijoje

Žiema – vienas stebuklingiausių metų laikų, kai galima išvysti iš dangaus krentančias snaiges, bet ar susimąstėte, kad jas galima sukurti laboratorijoje? Jei ne, prašome susipažinti su žmogaus sukurtos kristalinės struktūros snaigėmis.

Dešinėje pusėje yra dizainerio sukurtos snaigės nuotrauka – tikras ledo kristalas, išaugęs iš vandens garų. Tokios snaigės yra vadinamos sintetiniais kristalais arba dizainerio snaigėmis. Suprojektuotos snaigės gaminamos laboratorijoje, keičiant temperatūrą ir drėgmę, kai kristalas auga.

Snaigių gamyba yra pradedama sukuriant daugybę mažų šešiakampių ledo kristalų ir keletą iš jų padedant ant safyro pagrindo (stiklas taip pat veikia gerai, bet safyras yra mažiau linkęs subraižyti snaiges). Tada švelniai pučiamas drėgnas oras ant kristalo ir stebima, kaip jis auga. Tai atliekama per monitorių, per kurį matomas kameros, pritvirtintos virš augančių snaigių, vaizdas. Visas šis procesas gali trukti 15 minučių, bet neretai užtrunka net iki poros valandų.

Įsižiūrėjus į laboratorijose pagamintas snaiges galima pastebėti, kad jų briaunos ir kraštai yra aštrūs ir ryškūs. Natūralūs sniego kristalai paprastai turi labiau suapvalintus kraštus, nes iškritę iš debesų jie šiek tiek išgaruoja. Fotografuojant baltame fone šios snaigės įgauna melsvą atspalvį:

Šaltiniai:

  1. https://arxiv.org/abs/1503.01019
  2. http://www.snowcrystals.com/designer/designer.html?fbclid=IwAR2uRbb14C0fC23GqLQnyZOMmNF7QGj5NsscGPXoPsySIdFuucwNrAkQ738

Straipsnio autorius: Tomas Janeliūnas

You may also like...